rubriky: legislativa | nehody | politika | příběhy | rekonstrukce
Novelizace silničního zákona
Od 1.10.2018 vstupuje v účinnost zákon číslo 193/2018sb. Tímto zákonem se novelizuje zákon 56/2001sb. (Zákon o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích).
Velkou oklikou se ovšem zákon 193/2018 dotýká i zákona č.361/2000sb. známého jako Silniční zákon.
S nástupem novelizace se žádným zásadním způsobem nemění pravidla provozu na pozemních komunikacích. Z nejdůležitějších změn lze zmínit úpravu §41 odst. 8, který upravuje vytváření záchranné uličky v případě stojících, nebo pomalu jedoucích vozidel. Dále pak zavedení nového označení vozidel s právem přednosti v jízdě (přípustná je kombinace modrého a červeného majáku), nebo rozšíření skupiny vozidel s právem přednosti v jízdě o vozidla zpravodajských služeb.
Přichází však nové povinnosti a zodpovědnosti pro řidiče z povolání.
O jaké povinnosti a zodpovědnosti je řeč? Jde o zavedení dvou paragrafů, o kterých se mediálně nehovoří, přesto jsou pro řidiče z povolání zásadní.
§6a - Technická silniční kontrola
Zavádí se nová složka kontroly vozidel, která získala touto částí zákona nástroj buzerace a zdroje vysokých příjmů do státního rozpočtu. Kontroly bude pravděpodobně provádět MEJ (Motorizovaná Expertní Jednotka) za asistence policie. Pro účely těchto kontrol byla po celé republice vytvořena kontrolní stanoviště, ve většině případů se zabudovanými váhami. Jedno takové zrekonstruované stanoviště se nachází na D10 při příjezdu do Prahy.
Jak bude probíhat taková technická kontrola hovoří §6a odst.1, ve zkratce:
Technickou silniční kontrolou se rozumí kontrola technického stavu a činnosti vozidla, jeho systémů, konstrukčních částí a samostatných technických celků a jejich vlivu na životní prostředí za účelem zjištění či vyloučení závad podle zvláštního právního předpisu.
Jinými slovy jde o úplnou kontrolu všeho, co řidič z velké části ani není schopen ovlivnit. Přesto za případné nedostatky nese plnou zodpovědnost.
§43a - Hmotnosti a rozměry vozidel
Další úprava se týká označování, upevňování a rozložení nákladu na vozidle.
§43a odst.6 připouští kontroly hmotností a rozměrů vozidel a jízdních souprav, poměrů hmotností vozidel v jízdní soupravě, rozložení hmotnosti na nápravy, skupiny náprav, kola a skupiny kol, nebo podmínky spojitelnosti vozidel v jízdní soupravu.
Řidič je navíc povinen mít u sebe doklad, kterým lze doložit rozměry všech vozidel jízdní soupravy. Tato povinnost se nevztahuje na situaci, kdy jsou rozměry vozidla uvedené na jeho štítku.
Zkušebně jsme kontrolovali na soubravě MB Actros a návěsu Schmitz. Na návěsu jsou rozměry (ovšem bez výšky) uvedené na štítku, na tahači se nám údaje ze štítku vyčíst nepodařilo. V osvědčení o registraci rozměry uvedené rovněž nejsou ani u tahače, ani u návěsu. V pondělí už bude možné za tento stupidní nedostatek udělit pokutu.
Za případné porušení je opět plně zodpovědný řidič, který mnohdy není tuto okolnost ovlivnit. Například jízda s kontejnerem, jízda autobusu s lidmi, nakládky neprováděné řidičem a podobně.
O četnosti a vervě, s jakou budou silniční kontroly probíhat hovoří fakt, že podle plánu kontrol by mělo být ročně zkontrolováno cca 5% nákladních vozidel a autobusů, zapsaných v registru vozidel. Splnit všechny legislativní požadavky, které jsou na řidiče kladeny bude ovšem velice těžké a bez předchozí přípravy téměř nemožné.
Touto novelizací vláda opět povzbudila české spediční společnosti, neboť stále více řidičů bude měnit své profese. Již dosud nedoceněná mzda nebude zkrátka dostatečnou motivací.
O tom, jak se v následujících měsících budou kontroly realizovat, jak kontroly budou probíhat a zkušenosti řidičů přineseme v dalších reportážích.