rubriky: legislativa | nehody | politika | příběhy | rekonstrukce
Zbytečné úmrtí
Regionálním zpravodajstvím v Moravskoslezském kraji v pondělí 21.3.2016 otřásla šokující zpráva o tragické nehodě dvou nákladních automobilů. Ke střetu došlo ráno, na čtyřproudé silnici 1/48 u obce Libhošť (okres Nový Jičín). Jeden z řidičů tuto nehodu nepřežil.
Zabránit této nehodě a zachránit lidský život přitom bylo velice snadné. Stačilo se vyvarovat několika chybám, které mnozí řidiči podceňují avšak jejich dopad na bezpečnost je razantní.
Co se tohoto osudného rána vlastně událo jinak? Řidič tahače s plně naloženým sklápěcím návěsem odstavil svou soupravu kvůli defektu a rozhodl se závadu odstranit svépomocí, čímž spustil sled náhod vedoucích k tragickému konci. Během opravných prací na defektu se k odstavenému vozidlu blížilo jiné nákladní vozidlo jehož řidič zaregistroval opravované vozidlo příliš pozdě. Během úhybného manévru došlo ke střetu při kterém přišel řidič zabývající se defektem o život. Zda si tento řidič během opravy riziko nepřipouštěl, nebo zda-li jej pouze ignoroval se už bohužel nedozvíme.
Oprava vozidla stojícího na pozemní komunikaci v nevhodných světelných, povětrnostních, nebo technických podmínkách je vždy nebezpečnou záležitostí. Řidič je v této situaci ve většině případů odkázán pouze na sebe, své zkušenosti a své fyzické možnosti. Přitom však nikdy nesmí ohrozit svou bezpečnost, nebo bezpečnost ostatních účastníků.
Odstavením a zajištěním vozidla v odstavném pruhu není bezpečné řešení v žádném případě. Je potřeba si uvědomit, že na mnohých úsecích dálnic, nebo rychlostních silnic je odstavný pruh úzký, nezpevněný, nebo dokonce chybí. V případě okresních komunikací může být místo odstavení v nepřehledném úseku a podobně. Jak se tedy v takových situacích zachovat?
V prvé řadě je potřeba zdůraznit, že se porouchané vozidlo stává překážkou provozu. To i v případě, že je vozidlo odstaveno celou jeho šířkou v odstavném pruhu! Zákon 361/2000sb. známý spíše jako silniční zákon upravuje v §45 povinnosti provozovatele v případě způsobení překážky.
- Kdo způsobil překážku provozu na pozemních komunikacích, musí ji neprodleně odstranit; neučiní-li tak, odstraní ji na jeho náklad vlastník pozemní komunikace.
- Není-li možno překážku provozu na pozemních komunikacích neprodleně odstranit, musí ji její původce označit a ohlásit policii.
- Překážka provozu na pozemních komunikacích musí být označena tak, aby ji jiný účastník provozu na pozemních komunikacích mohl včas a z dostatečné vzdálenosti zpozorovat, například červeným praporkem, dopravním zařízením "Zábrana pro označení uzavírky", "Směrovací deska", "Pojízdná uzavírková tabule" nebo vozidlem vybaveným zvláštním výstražným světlem oranžové nebo modré barvy. Za snížené viditelnosti musí být dopravní zařízení doplněno výstražným světlem žluté barvy. Pro označení motorového vozidla, které je povinně vybaveno přenosným výstražným trojúhelníkem,platí § 26odst. 3 a pro označení vozidla za snížené viditelnosti též § 33 odst. 2.
- Je-li překážkou provozu na pozemní komunikaci vozidlo, rozhoduje o jeho odstranění policista nebo strážník obecní policie; vozidlo se odstraní na náklad jeho provozovatele.
- Je-li překážkou provozu na pozemní komunikaci závada ve sjízdnosti, kdy technický stav komunikace nedovoluje další bezpečnou jízdu, je policista oprávněn do doby odstranění této závady zakázat vozidlům další jízdu a ostatním vozidlům na tuto komunikaci nebo její úsek zakázat vjezd.
- Podrobnosti o označení překážky provozu na pozemních komunikacích upraví prováděcí právní předpis.
Zamyslíme-li se nad touto částí zákona důkladněji, pak zjistíme, že uvedené body se navzájem vylučují, nebo jsou si v rozporu, případně v kabině nejsou běžně k dispozici vhodné technické prostředky. V běžném provozu tedy není možné svépomocí odstavené vozidlo zprovoznit v souladu s tímto zákonem. To ovšem neznamená, že je řidič bezmocný.
Odstavené vozidlo z důvodu poruchy, defektu, a podobně je VŽDY překážkou, kterou nelze neprodleně odstranit! Řidič je tedy povinen dle §45 odst.2 vozidlo označit minimálně výstražným trojúhelníkem a ohlásit policii. Přivolaná hlídka pak může zařídit označení dle §45 odst.3.
Dokud tímto způsobem nebude vozidlo řádně označeno, pak není bezpečné provádět na něm jakékoli opravy včetně defektu! Proto se nepouštějte ani do příprav k opravě a vyčkejte příjezdu přivolané hlídky mimo pozemní komunikaci.
Je-li potřeba řídit dopravu k zajištění bezpečného průjezdu ostatních účastníků provozu, provede regulování dopravy výhradně přivolaná hlídka policie.
postup řešení opravy vozidla, které je překážkou provozu v kostce:
- vozidlo zabrzdit
- obléci reflexní vestu
- umístit výstražný trojúhelník
- přivolat policii
- vyčkat příjezdu policie mimo komunikaci
- dostatečně označit vozidlo (rozhodne a zajistí přivolaná hlídka)
- odstranit závadu
Uvedený postup se může zdát časově zdlouhavý a čas potřebný například k výměně defektní pneumatiky naroste i několikanásobně, je mnohonásobně také bezpečnější, než bezhlavé jednání. Nátlak nadřízených může být silný, ale zodpovědný za vše na silnici je VŽDY ŘIDIČ, což mějte na paměti každý den. Během žádné mimořádné situace nikdy neopravujte vozidlo, které není řádně označené, protože život máme pouze jeden.